Kontakt.

Vår verksamhet bygger på idéellt arbete och vi har många olika områden/sektioner.

Idag är vi runt 150 medlemmar och genom åren har många engagerade medlemmar investerat tid för att klubben ska utvecklas och leva vidare. De personer som leder klubben idag fortsätter med stort engagemang att föra arbetet vidare. Här presenterar vi några av dem.

Axamo Ring ligger vid Axamoskogen utanför Jönköping. Banan byggdes 1970 och är numera 1040 meter lång och innehåller 11 kurvor. Bansträckningen är kuperad och bredden varierar mellan 8–12 meter.

För att hitta hit kan du använda dig av koordinaterna Latitud N 57.783138, Longitud E 14.096152 då det inte finns en riktig gatuadress för banan.

KontaktuppgifterE-post
Ordförande: Stefan Anderssonordf@jkckarting.se
Vice ordförande:Henrik Ahlgren
Sekreterare:Julia Falkenhällsekreterare@jkckarting.se
Kassör:Fredrik Anderssonekonomi@jkckarting.se
StyrelseledamöterMats Hallman
SuppleantSofia Karlsson
Övriga kontaktpersonerE-post
Prova På/Utbildning:Mats Hallmanutbildning@jkckarting.se
Tävlingssektionen:Johan Erikssontk@jkckarting.se
Bansektionen:Henrik Ahlgrenbansektion@jkckarting.se
Servicesektionen/Cafeteria:Sofia Karlssoncafeteria@jkckarting.se
Miljöansvarig:Stefan Andersson
ITFredrik Anderssonit@jkckarting.se